gora

Obliczanie skali rysunku

Obliczanie skali rysunku w projekcie organizacji ruchu - lokalizacja miejsca oznakowania
W związku z wieloma problemami związanymi ze skalą rysunku postanowiłem w oparciu o uniwersalną metodę matematyczną uprościć sposób tworzenia mapy w odpowiedniej skali. Jak wiadomo przepis wymaga, aby rysunek był w skali pomiędzy 1:10 000 a 1:25 000. Każda wartość z tego przedziału jest prawidłowa. Często samemu zdarzało mi się popełnić błąd podczas przygotowania rysunku i niestety trzeba było poprawiać dokumentację w tym zakresie. Teraz problemy nie występują, ale wielu projektantów często zastanawia się skąd te problemy ze skalą.

skala

Do tego celu przygotowałem prosty programik, który ułatwi każdemu działanie w tym zakresie. Wystarczy z wydruku linijką zmierzyć odległość między dwoma punktami odcinka drogi. Wartość ta będzie w milimetrach. Ten sam odcinek w rzeczywistości będzie o długości setek metrów. Takie dane wystarczy wpisać do odpowiednich pól i zerknąć na wynik obliczeń matematycznych. 

Program wraz z krótką instrukcją w pdfie można pobrać TUTAJ [link] <<---- kliknij lub <<link zapasowy>>.

 Mam nadzieję, że ułatwi to co niektórym zadanie związane z prawidłowym przygotowaniem opisu w zakresie lokalizacji, nie zaskoczy ich pytanie z gatunku: Dlaczego skala jest nieprawidłowa, bo 1:8604 ;)

 

organizacja ruchu projekt oznakowania projekt organizacji ruchu drogowego oznakowanie robót audytor brd projekt organizacji ruchu oznakowanie docelowe projekt znaków oznakowanie drogowe projekt oznakowanie zjazdu roboty drogowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem