gora

Rok 2021 rozpoczął się kontynuacją sytuacji z 2020. Nadal widzimy się z innymi poprzez kamerkę i i słyszymy przez słuchawki, nadal częściej dzwonimy do siebie niż się odwiedzamy. Podobnie sytuacja wygląda w szkoleniach / konferencjach / serminariach szkoleniowych. 

Inżynier ruchu lub sympatyk w celu utrzymania poziomu wiedzy powinien regularnie się szkolić, poznawać, projektować, brać udział w szkoleniach / konferencjach. 

Początkiem roku odbyła się konferencja pn. VIII KRAKOWSKIE DNI BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO 2021 w której wziąłem udział. Przedstawiłem materiał pt. Inżynieria Ruchu - powrót do korzeni poprawą bezpieczeństwa, w którym prezentowałem stanowisko, z którego wynika, że urzędnicy nie muszą nic wiedzieć na temat swojego zakresu obowiązków. Przy najmniej przepisy nie wymagają od nich żadnej wiedzy, doświadczenia, kursów czy uprawnień. Projektanci muszą zrobić projekt wg. przepisów i podpisać się. Nadal w Polsce inżynierię ruchu jako wolny zawód może realizować każdy, przepis nie zabrania nikomu nic. 

screeny

W sieci czasem są dostępne informacje jak screen prezentowany powyżej, że konieczna jest specjalistyczna wiedza. Do czasu gdy przepisy się nie zmienią to taka informacja jest podytkowana faktem pozyskania klienta - element reklamy firmy, aby czasem ktoś nie zorientował się, że proste sprawy może wykonać we własnym zakresie.

Osoby, które chcą aktualizować swoje dane, poszerzać wiedzę powinny mieć na uwadze ciągłe szkolenia w różnej dostępnej formie. Wśród oferty krajowej szkoleń niestety nie mogę polecić żadnej, która by była odpowiednia i, dobra - na poziomie. Ten kawałek naszego życia podobnie jak przepisy i wymogi są nadal ubogie. 

Pomocne w szerzeniu i pozyskaniu wiedzy są konferencje i szkolenia z poniższej listy:

https://konferencjespecjalistyczne.pl

seminaria szkoleniowe klir.pl

kongresdrogowy.pl

Jednodniowe szkolenia na których ktoś prezentuje rozporządzenie o zarządzaniu ruchem albo wyjaśnia dlaczego w urzędzie nie zatwierdzają lub zatwierdzają projekty z błędami mnie nie interesuje - taki materiał niczego nie wniesie do doświadczenia, a są to szkolenia odpłatne. Wiele spraw ogólnych można poczytać tutaj albo w innych serwisach o podobnej tematyce bez konieczności płacenia. Jednodniowe nie zmienią wiele i nie nauczą jak działać dobrze.

Brakuje warsztatów z jakimi spotkałem się na kursie audytora BRD. Podstawy jak wykonać projekt prezentowałem już w 2019 roku na konferencji w Krakowie. Podstawowe zasady nie zmieniają się. Na warsztatach trzeba je tylko utrwalać, przypominać, ćwiczyć. Sekretariat Krajowej Rady BRD realizuje szkolenia dla urzędników w całym kraju. Szczegóły można poznać >> tutaj <<. Dosłownie 3 dni i ogromna ilość informacji skumulowana do przekazania. Niestety nie spodziewam się rewolucji w oznakowaniu w kraju. Fajnie, że inicjatywa jest realizowana, ale większy potencjał można by wyzwolić wśród urzędów, gdyby szkolenie miały formę okresowej. 

Od dawna noszę się z przemyśleniami nad większą aktywacją wojewódzkich rad BRD. Posiadają one potencjał i możliwości do organizowania kwartalnych albo pół rocznych spotkań warsztatowych dla urzędników w województwie. Sam wymyśliłem zestawy pytań testowych (planuję rozwijać ten pomysł), ponadto niezbyt trudno zaplanować zadania warsztatowe w tym zakresie. Ponadto ważne jest, aby urzędy mogły prezentować własne problemy w zakresie oznakowania i w formie warsztatów poprzez przypominanie przepisów można podnosić świadomość. Męczy mnie słuchanie: "bo u nas się robi w taki sposób i żadne przepisy tego nie zmienią" albo pytanie "czy ja kiedyś projektowałem organizację ruchu, bo z projektu to nie wynika". Zatrudnienie w urzędzie bez rozwoju, tego dostępnego chociażby przez sekretariaty wojewódzkie BRD spowoduje, że nadal będziemy gremialnie narzekać na słabe oznakowanie polskich dróg.

Planuję coś nietypowego na konferencję specjalistyczną do Krakowa w 2022 roku. Wcześniej jeszcze omówię ten temat wśród kolegów ze Stowarzyszenia Klir, aby materiał był obszerny na ile to będzie możliwe. Ciągle będę namawiał, aby w końcu zaplanować jakąś formę uprawnień dla osób, które zajmują się inżynierią ruchu - projektantów, policjantów, osób pracujących w urzędach, aby kierowcy przestali narzekać na oznakowanie.

Na koniec dwa zdjęcia z wakacji. Wlot ronda na którym dopuszczono parkowanie w sąsiedztwie przejścia dla pieszych jest bez przejazdu. Wykonano rondo i ten właśnie trzeci wlot jest zablokowany donicami, ale dopiero za przejściem dla pieszych.

IMG 20190911 164113

IMG 20190911 164121

 

W okresie wiosny zalecane jest opracowanie planu porządków, odświeżenia swojego pokładu oprogramowania. W ramach nowości tegorocznych planuję ze swej strony kontynuować tematykę testów CIR (Certyfikatu Inżyniera Ruchu) oraz utworzenia wersji poradników w formacie pdf o bardzo tajemniczej nazwie: Zestawy.

Tematyka testów na Inżyniera Ruchu jest dostępna [tutaj]. Zarówno testy jak i planowane w przyszłości "Zestawy" będą zawierały podstawy prawne, z których wynika przestawiana informacja. Wyjątkowo jestem rozgoryczony faktem, że wiele osób działa na zapas, realizuje pewne działania mimo braku podstaw prawnych, aby zrobić kilka rzeczy więcej niż mniej - taka prawna forma "przeznakowania" opracowanych papierów nie prowdzi do niczego dobrego.

W kwestii oprogramowania sprawa jest prostsza. Zwykle korzysta się ze stałego zestawu oprogramowania i łatwo go sprawdzić czy to ostatnia dostępna wersja czy jednak konieczne jest pobranie i zainstalowanie czegoś nowszego. W temacie oprogramowania cad wystarczy zajrzeć na stronę gacad.pl i pobrać nowszą wersję. Gacad.pl pozwoli także zapoznać się z ostatnią wersją GaZnaki lub innego instalatora /nakładki/ do systemu CAD. Pisząc ten tekst jest dostępna wersja GA_Znaki_2020_7.2.0.4-setup.exe, ale zapewne z czasem będą kolejne, nowsze. Pełna informacja o dostępnych aktualizacjach dostępna jest w serwisie - link tutaj.

Inne sterowniki w komputerze można aktualizować ręcznie, ale czasem z uwagi na ich ilość jest to zbyt czasochłonne i łatwo można pominąć coś ważego. Z dostępnych możliwości jest do wyboru m. in. Driver Genius lub Driver Booster PRO. W sieci zapewne można znaleźć inne produkty, które pomogą nam zaktualizować sterowniki w komputerze. Programu do aktualizowania oprogramowania jak na razie nie znalazłem, aby coś pozytywnego o czymś konkretnie napisać. Klasycznie używane oprogramowanie "woła" o nowszej wersji, ale wybranie ręczne sprawdzenia informacji o nowszej wersji pozwoli upewnić się, że nic nowszego nie jest dostępne. Z programów poza BricsCad i GaZnaki polecam oprogramowanie Adobe Acrobat.

Aktualizacja oprogramowania jest zalecana i w mojej ocenie konieczna. Koszty programów nie są duże, a można pracować na najnowszych wersjach i często mieć dodatkową pomoc ze strony producenta, jesli pojawią się nieprzewidziane zdarzenia.

Aktualizację można przeprowadzić bez wychodzenia z domu, nawet jeśli zostanie zainstalowana wersja, która wymaga nowej licencji. Przez okres trialu będzie można korzystać z programu, aż zostanie dostarczony klucz licencji. Mając czas oprócz aktualizacji obecnego oprogramowania można pomyśleć nad poszerzeniem swojego zasobu.

Bezpieczeństwo pieszych na drogach to temat ciągle aktywny i ciągle na czasie.

W serwisie brd24.pl umieszczono artykuł o problemach na drogach w Poznaniu. Wspomniany artykuł >link tutaj< informuje, że "Poznańskie Stowarzyszenie Stop Anarchii Drogowej złożyło doniesienie do prokuratury na długotrwałe tolerowanie niewłaściwie wyznaczonych miejsc parkingowych". Wskazany problem występuje na terenie całego kraju. Miasto Poznań nie jest szczególne w tym zakresie. W swoim materiale pn.: Bezpieczna teoria, a brutalna praktyka - bezpieczeństwo pieszych na drogach omawiałem ten problem podczas VI Krakowskich dni BRD 15 lutergo 2019 r. Cała treść referatu jest dostępna na stronie organizatora oraz dodatkowo tutaj - link

btibp2

Problem nie zniknie z życia codziennego, nie zostanie nagle rozwiązany - zamiatanie pod dywan będzie się ciągnęło latami. Podobnie jak ustawianie ograniczenia tonażu na drodze, która była dofinansowana ze środków zewnętrznych po której powinny jeździć wszystkie samochody (warunkiem otrzymania dofinansnowania jest likwidacja ograniczenia tonażu, która ostatecznie nie następuje). Podobnie jest z parkingami - ich nadrzędność względem reszty użytkowników dróg będzie jeszcze długo wiodła prym. Rowerzyści często ujawniają swoją obecność w życiu, ale do potęgi parkujących im daleko. 

Problemy konfliktu parkujących, a bezpieczeństwo pieszych można rozwiązywać na wczesnym etapie projektowania. Koncepcja jako najtańszy z etapów projektowych pozwala wychwycić problemy, które pojawią się później - później gdy już będzie za późno, aby je łatwo zmienić bez znaczących nakładów pracy i finansów. Mimo, że rok za nami to temat aktualny. Zainteresowanych zachęcam do lektury.

Testy na Inżyniera Ruchu - kontynujacja tematu w Nowym 2020 Roku :)

Temat został zapoczątkowany w grudniu. Pierwszy zestaw pytań obejmował oznakowanie pionowe >>> link <<<. Teraz czas na etap z oznakowaniem poziomym. Temat ciężko wyczerpać, ponieważ zasad jest sporo i ciągłe wczytywanie się w "czerwoną książkę" pozwala utrzymać dobry poziom aktualnej wiedzy. Zapewne będą kolejne zestawy z pytaniami o pionowe lub poziome.

TEST.02 01.2020 - oznakowanie poziome

TEST.02 01.2020 - oznakowanie poziome (odpowiedzi)

 Na chwilę obecną dwa zestawy po 20 pytań powinny wyzwolić co nieco potu na czołach nowych śmiałków, a zapewne kilka osób doświadczonych zacznie przekładać pióro z ręki do ręki zastanawiając się nad odpowiedzią :). Zalecam bezwzględnie najpierw wkreślić odpowiedź na każde z pytań, a następnie zaglądnąć do odpowiedzi. Zapraszam do zaglądania i sprawdzania się w kolejnych etapach testu.

poziome malowanie

 

organizacja ruchu projekt oznakowania projekt organizacji ruchu drogowego oznakowanie robót audytor brd projekt organizacji ruchu oznakowanie docelowe projekt znaków oznakowanie drogowe projekt oznakowanie zjazdu roboty drogowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem